LIFESTYLE,  PODRÓŻE

NOWY JORK W GODZINĘ!

Kilka dni temu byłam na przejażdżce rowerowej. To był przepiękny sobotni poranek w Nowym Jorku. Jak już pewnie dobrze wiecie, uwielbiam zdrowy styl życia! Mój dzień nie może odbyć się bez aktywności fizycznej. Tego dnia objechałam rowerem prawie pół Manhattanu i zrobiłam 9.9 mil czyli 16 km w ciągu jednej godziny i dziesięciu minut! 

Nowy jork w godzinę

Wycieczki rowerowe

Od dziecka kocham wyprawy rowerowe. Nauczyli mnie tego moi rodzice, z którymi zawsze pokonywałam wiele kilometrów. Teraz rower stał się moim ulubionym transportem do poruszania się w Nowym Jorku. Mam wrażenie, że NY staje się powoli czymś w rodzaju rowerowej mekki. Codziennie ponad 200 tys. nowojorczyków używa roweru, jako głównego środka transportu do pracy. Moim zdaniem jest to naprawdę niesamowity wynik! To wspaniałe, że tyle osób przyczynia się do dbania o naszą planetę.

Moim zdaniem rower jest świetnym rozwiązaniem dla turystów, którzy chcą zobaczyć jak najwięcej, a nie mają dużo czasu na zwiedzanie. 

Pokażę Wam dzisiaj jak w krótkim czasie zwiedzić 6 najbardziej popularnych miejsc w Nowym Jorku, w ciągu jednej godziny! Pokażę wam zdjęcia z mojej ulubionej trasy rowerowej, opowiem w jakich punktach warto się zatrzymać, gdzie są piękne widoki oraz gdzie warto zrobić odpoczynek, jeżeli macie więcej czasu. I na koniec najważniejsze gdzie najlepiej wypożyczyć rower 🙂 

JEDIESZ ZE MNĄ?

Swoją przejażdżkę zaczynam od biura IMG. Jest to skrzyżowanie 23 ulicy z aleją ,,Park Avenue South”. Kieruję się na zachód mijając bardzo popularny‚ Flatiron Building” tzw. „żelazko”, jako pierwszy wieżowiec świata.

Nowy jork w godzinę

Stojąc w tym samym miejscu – na północ od ,,Flatiron Building” znajduje się widok na ,,Empire State Building” – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko miasta, ale także całego kraju. Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi właśnie Empire State.

Nowy jork w godzinę

Następnie jadąc ulicą „ Broadway” na ok 18 ulicy ponownie kieruję się na zachód i w taki sposób docieram do mojej ulubionej ścieżki rowerowej. Ta ścieżka ciągnie się wzdłuż wybrzeża Manhattanu. Jest to specjalna trasa przeznaczona dla cyklistów. „Waterfront Greenway” otacza praktycznie całą wyspę. 

Nowy jork w godzinę

Widok na ,,One World Trade Center” w trakcie jazdy jest po prostu zniewalający. Patrząc na najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych zawsze uświadamiam sobie jacy jesteśmy mali oraz ile osób tu mieszka. Nowy Jork to miasto, które stanowi centrum różnych narodowości, kultur i nie tylko. W końcu wszystkie drogi prowadzą do Nowego Jorku 🙂 !  

Nowy jork w godzinę
Nowy jork w godzinę

Moim kolejnym przystankiem jest ,,Battery Park”, gdzie znajduje się przepiękny widok na Statue Wolności oraz New Jersey. Jest to idealny moment żeby odpocząć, napić się wody i oczywiście podziwiać piękne widoki. 

Nowy jork w godzinę

Po wyjeździe z parku wyłania się jeden moich ulubionych widoków na One World Trade Center. 

Prawda, że jest wspaniały? 

Nowy jork w godzinę

Następnie kieruję się ścieżką rowerową, która prowadzi na wschodnią część Manhattanu. Ta ścieżka nazywa się ,, FDR Drive”.  Wschodnia część Nowego Jorku również oferuje przepiękne widoki. Jedną z głównych atrakcji jest Brooklyn Bridge – jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie, który ma długość 1834 m. Most łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie East River. Uwielbiam ten widok. W miejscu gdzie zrobiłam zdjęcie znajdują się ławeczki, więc można sobie tutaj zrobić przerwę na odpoczynek, a przy tym podziwiać wspaniały widok.

W drodze na północ rozpościera się przepiękny widok na Brooklyn, który znajduje się pomiędzy Brooklyn Bridge, a Manhattan Bridge. Koniecznie musisz się tam zatrzymać! 

Kierując się już do mojego punktu, w którym rozpoczęłam swoją wycieczkę, rozciąga się widok na cały Manhattan. Można nawet zobaczyć Empire State Building!  

Nowy Jork w godzinę

To jest moja ulubiona trasa rowerowa. Az trudno uwierzyć, że objechałam Nowy Jork w godzinę i 10 minut (z przerwą na krótki odpoczynek i z robieniem zdjęć). Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do tego, abyś pomyślała o zwiedzaniu Nowego Jorku na rowerze. 

Ps. Koniecznie dajcie mi znać w komentarzu jak podobała się wam moja trasa oraz czy interesują was kolejne moje nowojorskie wycieczki rowerowe! 🙂 

GDZIE WYPOŻYCZYĆ ROWER? 

Kilka lat temu Nowy Jork uruchomił system rowerów miejskich Citi Bike. Program ma świetnie przygotowaną stronę ale podsumuję kilka punktów, na które trzeba zwrócić uwagę wypożyczając rower:

OPŁATY

Jednodniowy karnet (24godzinny dostęp do CitiBike) kosztuje 12 dolarów.

Trzydniowy karnet (72godzinny dostęp do CitiBike) kosztuje 24 dolary.

Pierwsze 30 minut każdej przejażdżki jest darmowe. W ramach karnetu jest nielimitowana liczba takich półgodzinnych przejazdów ale za każde dodatkowe 15 minut płaci się kolejne 4 dolary. Aby uniknąć dodatkowych opłat za korzystanie z CitiBikes, limituj przejazdy do 30 minut.

DEPOZYT

Przy wynajmowaniu roweru z karty pobierany jest depozyt w wysokości 100 dolarów. Z tej kwoty potrącone zostaną opłaty za dodatkowe przejazdy (opisane powyżej). Jeżeli twój rower zaginie bądź zostanie skradziony z karty zostanie potracone 1,200 dolarów.

JAK KUPIĆ KARNET

Na końcu każdego rowerowego parkingu znajdują się automaty, które pokazują krok po kroku jak zakupić karnet:

  1. Naciśnij na ekranie przycisk “wypożycz rower”,
  2. Włóż kartę kredytową lub debetową,
  3. Wybierz ile rowerów chcesz (max 4),
  4. Wydrukuj kod, który możesz użyć aby odblokować rower,
  5. Wybierz rower,
  6. Wpisz kod na klawiaturze mieszczącej się na stacji dokującej przy rowerze,
  7. Gdy kontrolka na stacji zaświeci się na zielono, odblokuj rower podnosząc go za siedzenie,
  8. Po zakończeniu jazdy odstaw rower do dowolnej, pustej stacji. Wstaw swój rower mocno do doku, i zaczekać na zielone światło, aby upewnić się, że rower jest zamknięty,
  9. Aby ponownie odblokować rower, przesuń tą samą kartę kredytową lub debetową w automacie, aby otrzymać nowy kod odblokowujący kolejny rower. Można jeździć tyle razy, ile chcesz w czasie gdy karnet jest aktywny.

Na stronie citibikeNYC zamieszczony jest krótki film pokazujący jak odblokować i zablokować rower.

Dodatkowa informacja

“Rower można wypożyczyć za darmo jak ma się wykupiony The New York Pass, bo normalnie to kosztuje 40$ za dzień. Wypozyczalnia zakłada blokadę na karcie w wysokości 200$, ale jak ktoś ma kartę Mastercard to jest na niej ubezpieczenie.” 

Miłego zwiedzania!  

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *