Twarda woda
URODA

TWARDA WODA – JAK WPŁYWA NA NASZĄ CERĘ?

Kilka dni spędzonych u mojej koleżanki sprawiły, że moja skóra była przesuszona oraz była lekko zaczerwieniona. Dlaczego, skoro wzięłam dokładnie te same produkty pielęgnacyjne, których używam w domu? Nie było alkoholu, niezdrowego jedzenia. Jak to możliwe?

Dzisiaj opowiem Wam o czymś bardzo prostym, co może odmienić sposób Waszej pielęgnacji. Bo przecież każdy z nas, wielokrotnie w ciągu dnia, a zwłaszcza podczas oczyszczania używa…WODY.

Nieprzyjemne odczucia zaczęły się tuż po pierwszym prysznicu. Ale nie połączyłam jeszcze faktów, zwyczajnie, przypadek. Jednak dzień później było gorzej, skóra była sucha i lekko zaczerwieniona. A przecież nie zmieniłam nic w swojej pielęgnacji, mam ze sobą te same produkty, których używałam jeszcze przedwczoraj, w domu.

I wtedy przypomniało mi się, że… moja koleżanka narzekała na twardą wodę. I wówczas wszystko stało się jasne.

TWARDA WODA CZYLI JAKA? 

Twarda woda to taka, która zawiera bardzo dużą ilość minerałów, w tym tlenku wapnia i magnezu, a także (w mniejszej ilości) innych pierwiastków, w tym żelaza, glinu, manganu. I jak się okazuje, ma to ogromny wpływ na stan naszej skóry oraz jej zachowanie.

Oznaki, że masz w domu twardą wodę:

  • po wymyciu naczyń i ich wysuszeniu zbiera się na nich osad (biały, wygląda jakby szkło nadal było brudne),
  • odczuwasz szczypanie i spięcie skóry, nawet po aplikacji bardzo nawilżających produktów,
  • zauważasz kamień w naczyniach – garnkach, czajniku,
  • na wyjazdach, zaskakująco szybko, poprawia się stan twojej skóry.

Jeżeli nadal nie jesteś pewna, to nie ma powodu do obaw. Jest kilka sposobów na to, by sprawdzić, czy nasza kranówka jest w tzw. normie:

  • możemy kupić specjalne, domowe testery (kosztują kilka złotych) w formie paska, który moczymy w wodzie i zmienia ona swoją barwę, w zależności o twardości wody, na konkretny kolor,
  • do kupienia są również specjalne płyny, które dodajemy do wody i one również zmieniają barwę,
  • oraz droga najprostsza – sprawdzamy na stronach naszej gminy lub wodociągów analizy wód.

Według najprostszej skali jeśli wskaźnik jest poniżej 100, jest to woda bardzo miękka, między 100 a 200 miękka, 200 a 350 średnio twarda, 350-550 woda jest twarda, a powyżej 550 bardzo twarda.

Photo: George Katsanakis

CO TWARDA WODA ROBI SKÓRZE?

Skoro już wiemy jak i gdzie sprawdzić, czy mamy twardą wodę to jeszcze chcę opowiedzieć o tym, co może się dziać z naszą cerą, kiedy „czyszczona” jest wodą z wysoką zwartością minerałów. Oto typowe dolegliwości:

  • napięcie, suchość, swędzenie, podrażnienie,
  • zatykanie się porów, trądzik, zaskórniki (twarda woda znacznie słabiej spłukuje detergenty oraz zanieczyszczania, przez co skóra nie jest prawidłowo oczyszczona),
  • wzmożone alergie, atopowe zapalenie skóry, egzema.

Jednym słowem – twarda woda może mieć ogromny wpływ na to w jakim stanie jest nasza skóra! I nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie nam pomóc, jeśli na poziomie oczyszczania stosujemy produkt (wodę), która nie sprzyja naszej skórze! 

TO CO JA MOGĘ ZROBIĆ? 

Skoro już wiemy, że mamy twardą lub średnio twardą wodę, warto pomyśleć nad tym, by to zmienić.

Sprawa jest dość prosta – nie pozostaje nic innego, jak zainwestować w filtr do wody. Najlepiej taki pod prysznic/do wanny (włosy i skóra ciała też nie lubią twardej wody) oraz na kran łazienkowy, bo pewnie tam najczęściej myjecie twarz. Prosty filtr kosztuje 35zł (jednorazowy wydatek), a wkłady do niego są wymienne (comiesięczny koszt 20zł).

Lub jeżeli nie masz na to wpływu, to polecam myć twarz bez wody, a za pomocą płynów micelarnych. Jednym z moich ulubionych jest ten z firmy Bioderma. Jest to niezwykle ważne, w szczególności jeśli jesteś modelką. Nasza cera powinna być zawsze w bardzo dobrym stanie. Dobrze działa też woda termana w spreju – u mnie bardzo dobrze sprawdza się z firmy Avene, Uriage oraz La Roche Posay

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat mojej pielęgnacji, zapraszam Cię do przeczytania tego wpisu, gdzie opowiadam jakie są moje ulubione kosmetyki do pielęgnacji twarzy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *