CAN FASHION SURVIVE
CODZIENNOŚĆ,  MODA

CZY MODA PRZETRWA DRUGĄ FALĘ KORONAWIRUSA?

Świat mody był jednym z najbardziej dotkniętych branż na świecie. Przez  pandemię Covid-19 wiele marek jest już na skraju zamknięcia lub dokonuje znaczących cięć w sieci sklepów i zatrudnianiu. Co gorsza, przez odrodzenie Covid-19 nadeszły kolejne utrudnienia. Wiele rządów ogłosiło plany ograniczenia wsparcia dla przedsiębiorstw, które wciąż borykają się z konsekwencjami początkowych zamknięć. Tendencje te, połączone ze stresem, jaki przynosi przymusowe zamykanie przedsiębiorstw wpływa bardzo na firmy i szybko może doprowadzić do bankructwa wielu marek modowych, do końca roku.

W zależności od miejsca na świecie, różne kraje mają różne zasady. W Nowym Jorku sklepy otwarte są krócej. Kupujący muszą nosić maskę i dezynfekować ręce przy wejściu.

Moim zdaniem rządy na całym świecie powinny nadal wspierać biznes modowy, a nie jak w niektórych krajach zmniejszać ich dofinansowania. 

Firmy ogłaszają upadłość

W ciągu ostatnich kilku miesięcy sklepy takie jak JC Penney, Neiman Marcus, Lucky Brand i Brooks Brothers ogłosiły upadłość. PVH, firma macierzysta Tommy’ego Hilfigera i Calvina Kleina, musiała zamknąć 5 ze swoich 66 sklepów w Kalifornii. Marka Gap tymczasowo zamknęła 43 z 76 sklepów, również w Kalifornii. Prezes Levi, Chip Bergh, powiedział niedawno w wywiadzie, że zamknięcie jest „prawie pewne” w niektórych najbardziej dotkniętych regionach.

„Co tydzień dochodzi do bankructwa i zwykle są to sprzedawcy odzieży lub domy towarowe… tak będzie dalej” – mówi Sucharita Kodali, analityk ds. Handlu detalicznego.

Eksperci finansowi przewidują, że zobaczymy wiele firm, które zaczną redukować i restrukturyzować biznes. Nawet gdy sklepy są ponownie otwierane, a firmy starają się jakoś przetrwać, konsumenci fizycznie wahają się przed udaniem się na zakupy do sklepów stacjonarnych oraz powrotu do „normalności”.

Prawdopodobnie 30 procent dotkniętych biznesów to są sklepy – szczególnie w obszarze mody. Wiele marek zostanie zamkniętych, nigdy więcej nie otworzy się lub zbankrutuje do końca roku.

Czy moda przetrwa

Wielu projektantów, którzy próbują przetrwać i myślą o drugiej fali Covid-19, jest coraz bardziej zaniepokojonych. „Trochę trudno jest teraz być pozytywnym” – powiedział anonimowy projektant – „Powinienem myśleć bardziej o tym, co robić dalej”.

Podczas pierwszej kwarantanny nie wiedzieliśmy, co robić, ponieważ nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego. Teraz, gdy już raz to przeżyliśmy, mamy nadzieję, że możemy lepiej się przygotować jeśli kwarantanna powróci. 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *